Na plavbě - od A do Z - Johoho

Na plavbě - od A do Z

Výletní plavby

jsou dnes nejrychleji se rozvíjejícím odvětvím cestovního ruchu. A není se čemu divit. Představte si luxusní hotel s tím nejkrásnějším výhledem na širé moře. Mávnutím kouzelného proutku se ocitnete ve světě pohody, romantiky a skvělé zábavy. K dispozici vám jsou bazény, brouzdaliště, všemožné tobogány, relaxační vířivky, lázně, fitness, hřiště, stolní tenis, minigolf, někdy i bowling a na některých lodích také třeba lanová dráha, simulátor F1, 4D kino, golfový simulátor, para trenažér, vyhlídková kapsle na rameni jeřábu, surfařský trenažér nebo dokonce kompletní závodní dráha pro motokáry. Samozřejmostí jsou velkolepá divadelní představení každý večer a spousta hudebních barů na lodi, kde si každý najde svůj oblíbený žánr. Pokud jde o gastronomii, je vždy vynikající. Jedná se již tradičně o velmi silnou stránku lodních zájezdů. Obzvláště na lodní večeře o mnoha chodech všichni cestující rádi vzpomínají.

Pokud jsme vás navnadili, věřte, že to nejzajímavější teprve přichází. U výletních plaveb zdaleka nejde jen o plavbu na lodi, ale především o atraktivní zastávky. Během týdenní plavby navštívíte hned několik zajímavých světových destinací. Váš hotel však jede s vámi, a vy cestujete v naprosté pohodě. Přejezdy jsou většinou v noci a denní čas můžete trávit na výletech. Právě pro toto jsou plavby stále více v kurzu a kdo jednou plavbu vyzkouší, zpravidla se velmi rád vrací. Jeho repertoár cestování je od té chvíle výrazně obohacen. Koneckonců i naši předkové většinu světa objevili na lodi. Držme se tedy této dávné tradice a řekněme si o plavbách něco více.


Výběr plavby

Výběr plavby

Výběr plavby je na první pohled tím nejtěžším rozhodnutím, ale ve skutečnosti se nemáte čeho obávat. V široké nabídce není žádná špatná možnost. Spíš je dobré řídit se vlastními touhami a pokud vás nějaká trasa více osloví, určitě se nespletete. Většinou je také dobré rozumně sladit kompromis mezi cenou a atraktivitou termínu. Rozhodně nebývá špatné využít akčních nabídek a slev. Uvádíme je v rubrice Žhavé akce. Za tímto účelem doporučujeme přihlásit se také k odběru našich novinek z newsletteru a váš „LIKE“ na našich sociálních: sítích Facebook, Instagram, Twitter nebo Youtube vám také může přinést mnoho inspirace.

Orientaci v široké nabídce vám usnadní náš sofistikovaný Vyhledávač plaveb a kdybyste potřebovali s čímkoli poradit, obraťte se na nás. Pokud jedete na plavbu poprvé, nebo máte obavy cestovat sami, CK JOHOHO pořádá některé plavby s českým delegátem. Jejich seznam najdete zde.


kajuty

Kategorie ubytování a kajuty

Máte již vybranou plavbu a přichází na řadu rozhodnutí, v jaké kajutě chcete na lodi bydlet. Představujeme tedy základní druhy ubytování.
 • Kajuta "v podpalubí u kotelny"

  Takováto strašidelná kabina pro klienty vůbec neexistuje, což je její největší výhodou. Chceme tím jen říci, že všechny klientské kajuty jsou v horní části lodi. Níže teprve jsou kabiny personálu a ještě pod nimi se nacházejí provozní prostory, jako kuchyně, prádelny, sklady, technologie a podobně. A to jsme stále ještě vysoko nad čarou ponoru. Níže potom najdete strojovny, generátory, úpravny vody, palivové nádrže a teprve pod tím vším jsou balastní nádrže a úplně nejníže pak zátěž, která zabezpečuje stabilitu lodi. Zkráceně a jednoduše, všechny typy klientských kajut jsou komfortní a vysoko nad hladinou. Zde je jejich skutečný přehled:
 • Vnitřní kajuty

  se nacházejí obvykle ve vnitřním prostoru lodi, takže nesousedí s jejím vnějším pláštěm. Z toho důvodu nemohou mít žádný výhled. Pokud ale jde o jejich vybavení, mají vše stejné, jako kajuty s okny a balkóny. Zmiňme alespoň vlastní koupelnu a WC, televizor, trezor, fén a u většiny lodí také ledničku s minibarem. Všechny kabiny jsou dobře klimatizované, teplotu si můžete sami nastavit. Nalézají se na všech patrech lodi určených pro ubytování cestujících. To v praxi znamená vysoko nad vodou, nad poschodími, kde je ubytována posádka a ještě pod nimi umístěnými technickými prostorami.
  Největší předností vnitřních kajut bývá především nízká cena.
 • Kajuty s oknem

  bývají většinou na nižších poschodích lodi a sousedí s jejím vnějším pláštěm. Na rozdíl od vnitřních kajut mají výhled ven, ale okno nelze otevírat, nedá se ani využívat k větrání. U některých kategorií může být výhled omezen, například záchrannými čluny. Pokud jde o jejich vybavení, mají vše stejné, jako kajuty s balkóny. Zmiňme alespoň vlastní koupelnu a WC, televizor, trezor, fén a u většiny lodí také ledničku s minibarem. Všechny kabiny jsou dobře klimatizované, teplotu si můžete sami nastavit. Nalézají se na patrech lodi určených pro ubytování cestujících. To v praxi znamená vysoko nad vodou, nad poschodími, kde je ubytována posádka a ještě pod nimi umístěnými technickými prostorami.
  Největší výhodou kajut s oknem bývá kombinace příznivé ceny a vyššího pohodlí a komfortu.
 • Kajuty s balkónem

  se nacházejí obvykle na vyšších poschodích lodi a komunikují s jejím vnějším pláštěm. Mají výhled ven a na rozdíl od kajut s oknem lze balkón také otevírat a používat k větrání. Pokud jde o vybavení kajut, zmiňme alespoň vlastní koupelnu a WC, televizor, trezor, fén a u většiny lodí také ledničku s minibarem. Balkónové kajuty jsou navíc vybaveny stolkem a dvěma křesílky na balkóně. Všechny kajuty jsou v případě zavřeného balkónu dobře klimatizované, teplotu si můžete sami nastavit. Nalézají se na patrech lodi určených pro ubytování cestujících. To v praxi znamená vysoko nad vodou, nad poschodími, kde je ubytována posádka a ještě pod nimi umístěnými technickými prostorami. Největší předností kajut s balkónem bývá pohodlí a vysoký komfort cestování.
 • Suite

  Tyto apartmány bývají vícero typů, ale vždy patří k největším a nejluxusnějším. Obvykle se také nachází na nejlepších místech lodi s výborným výhledem. Pokud jde o vybavení kajut, zmiňme alespoň vlastní koupelnu zpravidla s vanou, WC, televizor, trezor, fén a u většiny lodí také ledničku s minibarem. Některé lodě také mívají speciální luxusní zóny pro VIP klienty.
  Ubytování zde je dražší ale je zde poskytována bezkonkurenčně nejvyšší kvalita stravování a služeb

Všechny kajuty jsou dobře klimatizované, teplotu si můžete sami nastavit. Proto již neplatí dávné poučky, které se týkaly umístění na pravoboku a levoboku. Jen pro zajímavost: Kdysi při cestách z Anglie do Orientu se kvůli nepříjemnému horku v prosluněných kajutách hodně řešilo, zda bude vaše kajuta na levoboku (Port side - na této straně při plavbě byly všechny přístavy ) či na pravoboku (Starboard side - na této straně jste viděli pouze hvězdy). Dokonce pro stinné, tím pádem komfortní kajuty vznikl pojem POSH, který se stal obecným synonymem luxusu. Jde o anglickou zkratku na zpátečním lodním lístku, který znamenal Port Out, Starboard Home, tedy levobok při cestě do Indie a pravobok na cestu zpět.


podané ruce

Nákup plavby

V kajutách máte jasno, nyní však již konkrétně. k nákupu plavby. Na trhu je více prodejců plaveb, ale plavbu si zakupte nejlépe u CK JOHOHO. Proč? Zde přinášíme několik opravdu dobrých důvodů.

 • JISTOTA - Všechny plavby jsou pojištěné – naše CK prodává pouze plavby, které jsou dle naší legislativy zájezdem a jsou řádně pojištěny v EU. Přesně jak to vyžaduje zákon 159/1999 Sb.

 • VÝZNAM - Jsme doporučovaným přímým zástupcem (Preferred Sales Agent) u nás nejprodávanějších lodních společností, například (MSC, Costa, NCL a dalších)

 • PLNÁ ZÁRUKA 100 % - Nejsme s.r.o. ani a.s. a nemáme nijak omezené ručení. To znamená, že jsme u nás jediná cestovní kancelář prodávající plavby, která za své podnikání ručí veškerým majetkem svých společníků.

 • DOBRÁ EKONOMIKA – Po celou dobu podnikání máme výborné hospodářské výsledky. Sami se můžete kdykoli přesvědčit zde: Ministerstvo spravedlnosti ČR -Justice.cz - Sbírka listin

 • TRADICE – prodeji plaveb se věnujeme již od roku 2011. Velmi brzy jsme se díky progresivní obchodní politice stali jedním z největších prodejců plaveb u nás.

 • ÚSPĚŠNOST V TĚŽKÝCH ČASECH – Relativně dobré prodejní výsledky jsme udrželi i ve velmi těžké době koronakrize, kdy jsme se stali prodejním leaderem na trhu. Někteří jiní prodejci byli bohužel nuceni svou činnost ukončit.

 • VÝNIKAJÍCÍ HODNOCENÍ KLIENTŮ – Nikdy jsme se nesnížili k tomu, abychom přímo na svých webových stránkách sami prezentovali pouze kladné recenze svých klientů. Varujeme před všemi cestovními kancelářemi a agenturami, které tuto nefér praktiku používají. Zde jsou odkazy na naše opravdové, nefalšované a námi nijak neovlivněné reference: hodnocení CK JOHOHO

 • ZKUŠENOSTI A OSOBNÍ ZNALOSTI LODÍ A DESTINACÍ – majitelé naší CK strávili každý na mnoha lodích několika společností spoustu času, který by se dal počítat na roky a navštívili osobně nepřeberné množství přístavů, včetně souvisejících destinací. Mnohé z nich dokonce opakovaně a na průzkum se vydali vždy někam jinam, za novými cíli. Pokud pojedete s námi, osobní bohaté zkušenosti vám budou samozřejmě k dispozici a stanou se vaší výhodou.​kufr

Před plavbou

Pokud jste již učinili to skvělé rozhodnutí a lodní zájezd jste si u CK JOHOHO zakoupili, budeme vás průběžně před plavbou informovat o spoustě věcí. Pro komunikaci využíváme výhradně elektronickou poštu, neboli email. Oproti papírové klasice to má několik zásadních výhod. Komunikace zůstává ve schránce i po přečtení a nikam se vám neztratí, pokud ji sami cíleně nesmažete. Je to velmi ekologické, levné, spolehlivé a rychlé. Vyhýbáme se tím také zbytečnému navyšování ceny zájezdů, které vždy v konečném důsledku zaplatí zákazník.

Přibližně měsíc před odjezdem zasíláme:

 1. Odkaz na elektronický formulář, který slouží k vyplnění všech osobních údajů cestujících. Zde je nutno uvést i čísla a vydání pasů a kontaktní údaje necestující osoby, na kterou se může cestovní kancelář nebo lodní společnost obrátit v případě, že byste potřebovali pomoc.

 2. Nabídky související s plavbou. Jde především o nápojové balíčky, pojištění, výlety a další možnosti, kterými si můžete váš zájezd vylepšit.

 3. První informace před plavbou, abyste měli dost času se na všechno připravit a opatřit si vše potřebné.

Pokud v této době, ale samozřejmě i kdykoli jindy budete mít jakékoli dotazy, určitě nás kontaktujte. Velmi rádi vám vše zodpovíme.

Do sedmi dní před odjezdem zasíláme:

 1. Lodní lístky a veškeré ostatní potřebné letenky, vouchery a podobně. Musíme však upozornit, že vydání cestovních podkladů je podmíněno vyplněním veškerých nutných osobních údajů a včasným zaplacením všech objednaných služeb.

 2. Pásky pro označení vašich zavazadel, kterými je nutné zavazadla označit při nalodění

 3. Podrobné instrukce k cestě, nalodění a celé plavbě.

 4. Přání šťastné cesty a návratu, jelikož se to sluší

Kromě výše uvedeného vás samozřejmě i mimo tyto časy budeme informovat o případných změnách a o všem, co by se jakkoli mohlo týkat vašeho zájezdu.


terminál

V přístavu

Sláva! Konečně jste dorazili na terminál, nejlépe již během dopoledne a v úžasu hledíte na tu ohromnou loď, na které se máte za chvíli ubytovat. Až se věřit nechce. První setkání se zaoceánskou lodí vždy zanechá hluboký dojem. Rázem znáte odpověď na všechny dotazy typu: "Jak tu loď ve městě najdu?" a podobně. Prostě je tak veliká, že ji na pobřeží opravdu nelze přehlédnout!

Hned u vchodu do terminálu vás obvykle portýři osvobodí od těžkých zavazadel. Ta pocestují po vlastní ose a během odpoledne nebo v podvečer dorazí před vaší kajutu. Vy pokračujete s lodním lístkem, neboli voucherem a pasem v ruce k odbavení. Na terminálu může být někdy trochu přelidněno, ale nenechte se tím vyvést z rovnováhy. Ačkoli to tak nemusí na první pohled vypadat, vše se v pohodě zvládne. Aby se předcházelo zmatkům a dohadům, bývají vydávána pořadová čísla v pořadí, v jakém jste přišli na terminál. Po odbavení (zapamatujte si slovo CHECK IN) někdy musíte ještě chvíli vyčkat, než vás pustí na loď. Jedná se o to, že jiní cestující, kterým plavba končí, se vyloďují a personál má plné ruce práce s úklidem a chystáním vašich kajut. Během čekání je vám k dispozici zdarma občerstvení. Jakmile je loď připravena, můžete se po vyvolání vašeho pořadí konečně vypravit na loď. Budete ale ještě procházet bezpečnostní kontrolou. Také neminete fotografa, který vám chtě nechtě vyhotoví památeční foto s kormidlem a lodí. A pak už jen vzhůru na palubu, dálky volají...


recepce

První chvíle na lodi a ubytování

Vítejte na palubě! Plni očekávání vstupujete na loď. Od této chvíle už bude jen dobře. Je tedy načase, abychom vám sdělili několik stručných informací o vašem plovoucím hotelu. Zpravidla první místo, které neminete hned při vstupu na loď je recepce. Zde jsou recepční připraveni řešit veškeré vaše záležitosti spojené s ubytováním, zodpovědí vaše dotazy, zařídí splnění vašich reálných přání a také zde probíhá vyúčtování.

Hned v bezprostřední blízkosti recepce bývá hlavní aula. Zpravidla jde o několikapatrový parádní reprezentativní prostor s blyštivými schodišti a panoramatickými výtahy. Často zde nechybí pódium pro hudebníky a klavír a také velký bar, stolky s křesílky pro relaxaci a na některých lodích v těchto místech bývá i taneční parket. Na tanec je ale ještě brzy.

Považujeme za svou neodkladnou povinnost nasměrovat vás někam úplně jinam. Nejprve doporučujeme vyhledat vaši kajutu a bezprostředně poté určitě oceníte pořádný oběd. Takže nejprve k té kajutě. Pokud ještě stále víte, jaké je číslo vaší kajuty, máte skoro vyhráno. První dvě čísla znamenají poschodí, ve kterém se vaše kajuta nalézá. Konečné trojčíslí pak je pořadové číslo kajuty na patře. Kabiny cestujících bývají zpravidla číslovány vzestupně směrem od přídě k zádi a také je třeba rozlišovat levobok (PORT SIDE) a pravobok (STARBOARD SIDE). Na jedné straně jsou všechna lichá čísla a na druhé sudá. Orientační běh začíná. Je dobré si uvědomit, že pokud budete hledat liché číslo kajuty mezi sudými, případně zvolíte špatný směr, vaše hledání může být velice dlouhé. Chodby na lodi mohou měřit i 300 m na délku a zbytečná chůze tam a zpět může dát i půl kilometru.

Sláva, briskně jste našli svou kajutu! Jelikož jste klienti CK JOHOHO a dobře jste si prostudovali naše instrukce, nebyl to pro vás jistě žádný problém.. Kajuta by měla být otevřená a na posteli by na vás měly čekat lodní karty (CRUISE CARD), pokud vám je nevydali již u odbavení. Lodní kartou se kromě jiného i kajuta odemyká. Obvykle se vám přijde také hned představit váš pokojský, neboli CABIN STEWARD, který se bude starat o vaši kajutu. Pokud je to zapotřebí, můžete si s ním domluvit konfiguraci postelí, popřípadě velikost županů, pokud jsou ve výbavě. V kajutě také obvykle najdete lodní noviny s denním programem, mapu lodi a různé akční nabídky. Nelekejte se, že lodní noviny jsou v angličtině. I úplný neznalec cizích jazyků z nich dokáže při troše snahy vyčíst téměř veškeré důležité informace. Například v kolik hodin loď odplouvá, kdy dorazíme do další destinace, kolem čeho zajímavého poplujeme a v kolik hodin, jaký je program večer v divadle, jaké jsou otevírací doby barů restaurací a obchodů, jaké bude počasí a podobně.

V kajutách jsou také k dispozici ručníky. Bílé v koupelně slouží výhradně pro použití na kajutě a naproti tomu barevné osušky slouží jako koupací k bazénu. Ty si můžete brát i ven z lodi na pláž.
Na stěně kajuty také bývá termostat, kterým si můžete nastavit vyhovující teplotu, na kterou jste zvyklí. V televizi obvykle běží bezpečnostní instrukce. Věnujte jim prosím pozornost. Nikdo si to sice nepřeje a k ničemu by dojít nemělo, ale za určitých okolností se mohou tyto zdánlivě nezáživné informace stát životně nezbytnými.


buffet

První jídlo na lodi

Předpokládáme, že jste šikovní a tudíž jste už byli ve své kajutě. Určitě jste si již trochu odpočali po cestě, odložili svá příruční zavazadla a asi nebudeme daleko od pravdy, že vaše hlavní pozornost se nyní soustředí především na gastronomii. Doporučujeme návštěvu restaurace. Oběd v restauraci s obsluhou nebývá vždy během prvního dne možný. Proto za účelem prvního gurmánského zážitku na lodi doporučujeme využití bufetové restaurace (BUFFET RESTAURANT). Ta se u většiny lodí nachází na horních patrech v zadní části lodi. Je to vysoko a bývá odtud zpravidla i pěkný rozhled. Nic se však nebojte. Výtahy tam jezdí. K těm si nesměle dovolíme snad jen jednu drobnou radu. Vždy se totiž lépe nastupuje do výtahu, pokud nejprve necháte opustit výtah ty, kteří vystupují.

Opověď na otázku, jak to v bufetové restauraci funguje, je velmi jednoduchá. Vezmete si talířek, misku nebo tácek, příbor a vše, co najdete v nabídce, je vaše. Zbývá už jen najít si místo k sezení. Přejeme dobrou chuť!
K jídlu jsou samozřejmě k dispozici také nápoje. Buď jde o základní nealkoholické nápoje z automatů, které jsou zdarma, nebo je možno objednat si na baru nebo u obsluhy placené alkoholické nebo nealkoholické nápoje všeho druhu. Platba pak probíhá prostřednictvím vaší lodní karty a útrata je vám následně připsána na váš lodní účet.

Když už jsme se dotkli stravování na lodi, věnujte prosím pozornost tomuto stručnému přehledu všech možností:

 • Bufetové restaurace - mívají zpravidla nejdelší otevírací dobu. V průběhu dne se sortiment průběžně mění a nejširší sortiment bývá v dobách hlavních jídel Hosté si sami nabírají vše, na co mají chuť. Rezervace obvykle není nutná a bufetová strava je ceně plavby.

 • Hlavní restaurace - mívají oproti bufetu kratší otevírací dobu Poskytují každodenní kulinářský zážitek a společenské stolování. Hosté si jídlo objednávají z jídelního lístku a k dispozici je až pět chodů vynikajících jídel. Samozřejmostí je také Kapacita restaurace zpravidla nestačí pro všechny klienty najednou. Proto na většině lodí jsou večeře ve dvou turnusech. První začíná mezi 18. a 19. hodinou, druhý pak okolo 21. hodiny. Na večeře bývají klientům přiděleny stálé stoly, na snídaně a obědy vám vyhledá stůl obsluha dle volné kapacity. Rezervace v hlavní restauraci obvykle není nutná. Na večeři je nutné dodržet dress code uvedený v denním programu. Stravování v hlavní restauraci je v ceně plavby, vyjma speciálních položek nabízebných za úplatu.

 • Speciální a tématické restaurace - Na lodích bývá i několik speciálních restaurací, které mají luxusní gourmet nabídku. Často jse jedná o tématické restaurace v "michelinské" úrovni. Návštěvu těchto restaurací je nutno předem rezervovat a musíte počítat s placeným menu.

 • Bary - Na palubě každé lodi je obvykle k dispozici několik barů. Počínaje uvolněnými a neformálními kluby až po noční bary, vinárny a diskotéky. Některé nabízí tapas a kratší jídelní menu, stejně jako rozsáhlé nápojové menu, ze kterého si můžete vybrat. Některé věci mohou být zdarma a nkteré placené.

 • Pokojová služba​ - bývá k dispozici na telefonu nepřetržitě 24 hodin denně. nabízí se několik jednodušších jídel určených k donášce do vaší kajuty. Jedná se o placenou službu.

 • Minibar - na většině lodí je minibar v kajutě a obsahuje kromě pití i nějaké drobnosti k zakousnutí, např. oříšky, sušenky, tyčinky a podobně. Minibar je placený.

Snad už nám věříte, že na lodi opravdu mít hlad nebudete. Snad jen podotkneme, že na každé lodi na horní palubě je k dispozici běžecký okruh, kde lze úspěšně likvidovat následky vynikajícího stravování.


průřez

Průzkum lodi

nyní nastal ten správný čas projít se po lodi a pozjišťovat kde se co nachází. Na horních palubách většinou bývají bazény, vířivky, brouzdaliště a tobogány. Nevynecháme lázně (SPA) a posilovnu (GYM). Také zde mohou být různá hřiště, minigolf a další nejrůznější atrakce. Obecně platí, že horní patra lodi slouží spíše k aktivním zábavám. Také zde často bývá i diskotéka, otevřena nejdéle do rána a ve jménu klidu v ubytovacích zónách je umístěna vždy tak, aby byla co nejvíce vzdálena od kajut klientů.

Spodní podlaží jsou naproti tomu obvykle vyhrazené restauracím (RESTAURANT), obchodům (SHOP), velkému lodnímu divadlu (THEATER), hudbě a ostatním kulturním záležitostem. Rovněž lodní casino bývá v dolní části lodi. Zde určitě nesmíme zapomenout také na výletní recepci, která slouží k objednávkám výletů a exkurzí.

Mezi horními a dolními poschodími je také několik pater, kde najdete pouze dlouhé chodby a kajuty cestujících.

Toto pojednání ale prosím berte s rezervou. Takto vše bývá uspořádáno na většině lodí. Existují ale výjimky a může být i rozmístění jiné. Pokud se po lodi projdete, jistě také narazíte na spousty barů, kde se lze občerstvit. Nenechte se odradit zavřenými obchody. Jakmile loď vypluje do mezinárodních vod, shopy se otevřou. jsou totiž bezcelní (DUTY FREE), což jistě oceníte při nákupu, Také určitě neminete již dříve zmiňovanou recepci. Zde si nezapomeňte aktivovat své lodní karty složením zálohy (DEPOSIT), kryjící vaše útraty. Lze tak učinit hotově na přepážce nebo platební kartou ve speciálním terminálu.

safety procedures muster drills

Bezpečnostní nácvik

Během prvního odpoledne na lodi, zpravidla před vyplutím, bývá povinný bezpečnostní nácvik (EMERGENCY DRILL) pro všechny nové pasažěry na lodi. Jde o krátké seznámení s bezpečnostními pravidly pro případ, kdyby se na lodi něco vážného stalo. Poplach bývá vyhlašován hlasitým signálem - sedmkrát krátký tón a jednou dlouhý. Pro pasažéry to znamená, že si na kajutě obléknou bezpečnostní vesty, které bývají zpravidla v horní přihrádce ve skříni a vydají se po pěšky schodech dolů k záchranným člunům. Během poplachu je zakázáno používat výtahy. Na vestách a na lodních kartách je velké písmeno, které značí shromaždiště pro váš přidělený záchranný člun (TENDER BOAT). Tam budete dle vašich písmen směřováni posádkou, která cestujícím pomáhá s orientací na chodbách a schodištích. Až dojdete na shromaždiště, toto místo si dobře zapamatujte! Bývá označeno zelenou cedulí se stejným písmenem, jaké máte na lodní kartě a vestě. Zpravidla to bývá na dolních patrech blízko pod vaší kajutou.

Ve shromaždištích si nechte posádkou do strojku načíst kód vaší lodní karty. Tím velení lodi na můstku dostane informaci, že jste se již bezpečnostního nácviku zúčastnili a nebude po vás opětovně vyžadovat účast během následujících dní plavby. Následuje krátká instruktáž, kde se dozvíte toto:

 1. Poplach bývá vyhlašovám hlasitým signálem - šestkrát krátký tón a jednou dlouhý. po vyhlášení poplachu se máte ihned dostavit na shromaždiště. Samozřejmě bez jakýchkoli zavazadel.

 2. Bude vám vysvětleno, jak se obléká záchranná vesta (LIFE VEST). Také se dozvíte, že světélko na vestě se rozsvítí automaticky při kontaktu s vodou a ukážou vám vaši píšťalku připnutou k vestě.

 3. Bude vám ukázán váš záchranný člun a budete ujištěni o dostatečné kapacitě záchranných prostředků.

 4. Vysvětlí vám, že máte dbát pokynů posádky (CREW) která je dobře vycvičena.

 5. Během nácviku často potkáte s fotografem. Fotografie ve vestách patřívají k oblíbeným suvenýrům z plaveb.

 6. Poděkují vám za účast a popřejí šťastnou plavbu.

Pokud by se jednalo o skutečný poplach, vesty si berte pouze v případě, že jste na kajutě nebo v její bezprostřední blízkosti. V opačném pčípadě běžte rovnou co nejrychleji na shromaždiště a neztrácejte drahocenný čas zbytečnou zacházkou na kajutu. Ve člunech je dostatek náhradních vest. Také bychom vás rádi ujistili, že kapacita záchranných člunů je vždy vyšší, než je celkový počet osob na palubě a na záchranu má nárok každý, bez ohledu na zakoupený typ kajuty.


vyplutí

Vyplutí na moře

Krátce po bezpečnostním nácviku loď obvykle odplouvá z přístavu. Bývá to velmi silný a dojemný zážitek. Poprvé opouštíte pevnou zemi a vyrážíte do dálek na širé moře. Z pevniny a ostatních lodí vám mávají, loď troubí sirénami a na palubě zní tklivá melodie "Time to Say Goodbye". Rozhodně nejlepší místo je na předních a zadních balkonech lodi, popřípadě na horní palubě, kde je také skvělý výhled a můžete si dobře prohlédnout přístav a město, ze kterého odplouváte. Některé přístavy jsou přímo stvořené pro nádherná a romantická odplutí. Například Benátky, Amsterdam, New York, Sydney a mnohé další.

Když proplujete přístavem a vyjedete na moře, vše se náhle změní. Loď výrazně zrychlí, pevnina se svižně vzdaluje, zvedá se vítr, poletující rackové loď opouštějí a za plavidlem se táhne jen dlouhý pás vody zvířené neúnavnými lopatkami lodních šroubů. Plujete na volném moři a nastává večerní zábavy. Před kajutou už by měla být vaše zavazadla, tak se můžete jít vybalit a nachystat. Pokud dosud před kajutou nejsou, doporučujeme zajít vznést dotaz na recepci. Buď se dozvíte, že zavazadla dorazí o něco později nebo je také možné, že roentgen ve vašem zavazadle objevil něco podeřelého, co na palubu lodí nesmí. V takovém případě budete muset zavazadlo otevřít a podrobit kontrole. Proto doporučujeme nepokoušet se na loď provézt nepovolené předměty..

DRESS CODE, platný pro dnešní večer, bývá uveden v lodních novinách a zpravidla se první den jedná o uvolněný styl (CASUAL). Dress code platí v dolní části lodi, pokud jej nechcete dodržovat, je vám k dispozici horní část lodi a bufetová restaurace.


večeře

Večeře

Čas a místo večeře bývá uvedeno na vaší lodní kartě, pokud loď nepoužívá systém rezervací. U vchodu do restaurace na vás již bude čekat usměvavý obsluhující personál a ochotně vás uvede k vašemu stolu. A pak to vypukne. Čeká vás kulinářský koncert o mnoha chodech. K dispozici je také bohatý výběr nápojů včetně vynikajících vín. Na večeře na lodi všichni velmi rádi vzpomínají ještě dlouho po plavbě.

Na večeři také můžete sdílet své zážitky s ostatními spolustolovníky. Pravdou ale také je, že někdy našinci mívají problém s jazykovými verzemi jídelníčku. Nicméně lze vše pojmout i experimentátorsky a třeba objevíte něco, co vám znamenitě zachutná i z jídel, která byste si třeba cíleně nikdy nevybrali. A pokud váháte mezi dvěma zákusky a nerozumíte jejich popisu, není nic jednoduššího, než požádat číšníka, aby vám donesl oba dva. Rád vám je donese a bude se u toho šibalsky usmívat. Na snídani, oběd a i večeři sice můžete zpravidla jít i do bufetové restaurace, ale naše doporučení je servírovaná forma.


aquatheater

Divadlo a večerní zábava

Po dobré večeři je vám na lodi k dispozici velké množství barů a tančíren s různými žánry hudby k tanci i poslechu. Samozřejmě nechybí aktivity entertainment teamu, karaoke, bingo a další radosti života. Co však ale rozhodně nesmíte vynechat, je divadelní představení. Obvykle se jedná o opravdu velkolepá show v broadwayském stylu. Na některých velkých lodích také můžete navštívit třeba i lední revue, speciální aqua theater nebo třeba i unikátní show Cirque du Soleil. Večer prostě na lodi karibský rum teče do míchaných nápojů. proudem a výrobníky ledu šlapou na plné obrátky.

Téměř na všech lodích samozřejmě nechybí dobře vybavené Casino, kde můžete vesele pokoušet štěstí. A pokud náhodou o půlnoci zjistíte, že noc je ještě mladá, na diskotéce to vře až skoro do rána....


destinace

V destinaci

Kykyrykí! Dobré ráno! Čeká na vás skvělá snídaně. Během ranního stolování si z výšky mnohapatrového plavidla užíváte výhled na dnešní novou destinaci. K dispozici je množství nejrůznějších fakultativních výletů, které jsou pro vás připraveny lodní společností. Také se můžete ven vypravit sami, po vlastní ose. Pokud máte to štěstí a plavbu jste si zakoupili u nás, pracovníci CK JOHOHO vám vždy rádi něco zajímavého doporučí a samozřejmě také prakticky poradí. Drtivou většinu destinací osobně velmi dobře známe. Proto neváhejte se nás ptát. Nejde jen o dobré tipy, ale přeci jen jste v cizí zemi, často ne zcela civilizované a můžete se vyvarovat mnohých chyb, které nutně vznikají při používání metody pokus omyl. Tedy žádný strach. Budeme se opravdu snažit a naše zkušenosti jsou vám k dispozici. Sami se pak rozhodnete, zda zakoupíte lodní výlet, což je většinou nejkomfortnější, nejbezpečnější, ale zpravidla také nejdražší možnost, využijete nabídky výletů dostupných v přístavu, vydáte se na pěší túru, využijete místní MHD, nebo si třeba půjčíte auto a vypravíte se i někam dále.

Jelikož ale nejsme vševědoucí, nebudeme nikdy případnou neznalost schovávat a zamlžovat programovými klišé typu: "Vyrazíme pěšky do města a dáme si kafíčko". Za tímto se často skrývá jen holá neznalost a mnohdy také falešná snaha zavděčit se zákazníkovi zdánlivým šetřením jeho peněženky. Bývá to pak bohužel mnohdy vykoupeno tím, že klient, který sem cestoval velkou dálku, téměř nic neuvidí a většinou podléhá omylu, že poznal téměř vše z dané destinace a více se sem už podruhé nechce vracet. Klienti naší CK naopak velmi dobře vědí, co vše ještě nestihli a často rádi destinaci navštíví znovu v budoucnu.

Od nás čekejte vždy upřímnost. Rádi vám poradíme a pokud něco nebudeme vědět, budeme se to snažit zjistit. Také na rovinu přiznáme, zda se jedná o prověřené informace nebo jen o nejisté info z doslechu. Toto má klient vždy právo vědět, jelikož se jedná nejen o cestovatelské zážitky, ale především o jeho bezpečnost. Pohodová a bezpečná dovolená je vždy naším prvořadým cílem. Závěrem ještě dovolte jedno opravdu důležité doporučení. Jde o důležitý fakt, že loď nečeká na opozdilce. Proto na výlet doporučujeme odcházet vždy co nejdříve a mějjte včdy dostatečnou rezervu pro včasný návrat na loď.

Před odchodem si vždy poznamenejte nejpozdější čas, kdy máte být na lodi. Pokud ale v přístavu využíváte lodní kyvadlovou dopravu (SHUTTLE BUS) nebo pokud je loď na kotvě a na břeh se jezdí čluny (TENDER BOAT), rozhodující je o něco dřívější čas odjezdu posledního autobusu nebo člunu. Mávat ze břehu odplouvající lodi se slzavým okem opravdu nemusí být vždy jen romantické.


na moři

Den na moři

Během plavby bývají také některé odpočinkové dny, kdy loď nestaví v žádné destinaci a celý den pouze pluje po moři. Je to den vyhrazený na relaxaci, opalování, koupání, nákupy v tax free shopech, popřípadě pro provozování sportovních aktivit. Velmi dobrou variantou programu dne na moři je také návštěva lodních lázní. Zde můžete využít sauny, relaxační zóny, vířivky a také se můžete oddávat všemožným masážím, kosmetice a

Pevnina se vzdálí a kolem vás vidíte jen širé moře. Zpravidla není k dispozici ani pozemní mobilní signál a vzhledem k vysokým cenám roamingu u námořního GSM vysílače je lépe telefon vypnout, popřípadě jej nastavit do letového módu a užívat si svatého klidu, kdy je celý svět někde tam daleko za obzorem.

Během dne na moři také přichází čas animátorů, kteří pro vás po celý den organizují četné soutěže, kvízy a spoustu dalších zábavních aktivit. Večer pak někdy bývá slavnostní galaprogram, kdy jste pozváni na drink, je vám představena posádka a máte možnost pořídit si památeční fotografie s kapitánem lodi. Samozřejmostí galavečera je také velkolepá show v lodním divadle.

JOHOHO v.o.s.
Brocno 17, 41108 Štětí

Telefon: +420 608 224181
Email: info@johoho.cz