Jste zde: Johoho > Destinace > Přeplavby (trans-atlantické plavby, plavby kolem světa)

Přeplavby (trans-atlantické plavby, plavby kolem světa)

Poněkud se dnes zapomíná na tento druh plaveb či přeplaveb, které nejsou vztaženy k jedné konkrétní destinaci. A to je chyba, protože jde o úžasný segment výletních plaveb, které stojí za to zkusit. Máte li dost času, vychutnejte si třeba klasickou cestu vstříc novému světu, v úžasné a neopakovatelné armosféře na palubě Queen Mary II.!!! Nebo snad ještě více???

Plavby kolem světa pořádá mnoho různých společností, většinou ty luxusnější. Vždy záleží na výběru, co je do takové cesty zahrnuto, protože je samozřejmé, že všechna místa do trasy pojmout nelze. Uvedeme Vám zde proto jen příklady, jak by taková cesta na lodi kolem světa moha třeba vypadat.

V prvním příkladu zvolíme například World Cruise s délkou 107 dní z Floridy do Benátek západní cestou. Vyrazíme z přístavu na Floridě a loď si to zamíří rovnou do Střední Ameriky . Využíváme příležitostí pro příjemné zastávky – třeba v Kolumbii - a pak již si to loď šine skrz Panamský kanál do Tichého oceánu. Cesta kolem světa se má samozřejmě snažit obsáhnout co nejvíce destinací. Takže po několika zastávkách v Nikaragui či Kostarice nebo Mexiku loď připlouvá do Kalifornie. Odtud si to ale namíří na Havajské ostrovy. Po několikadenní plavbě napříč Pacifikem jsou dvě tři zastávky a s nimi spojené výlety velmi příjemné. A Pak hurá k ostrovům Oceánie! Z velkého množství možností, kdy jedna je lákavější než druhá, musí lodní společnost provést určitý omezený výběr. A tak může volba padnout třeba na Americkou Samou, Fidži, Tonga či jiné. Ale vždy je to jistota skvělé volby. Kam ale loď určitě bude směřovat, je Nový Zéland a Austrálie. Zde Vás nechá kapitán i delší dobu vydechnout a umožní Vám třeba dvoudenní zastávky v některých obzvlášť lákavých místech. Ale buďte bez obav: i počasí delších přeplaveb a dnech strávených na moři se rozhodně nudit nebudete. Posádka a personál má pro Vás neustále bohatý a zajímavý program.

Ale už čeká Dálný Východ a Jihovýchodní Asie. Mimořádná členitost a bohatý výběr lokalit zcela určitě uspokojí i nejnáročnějšího cestovatele. A tak se pokochejte krásami Japonska, Malajsie či Indonésie a pak zamíříme třeba do Singapuru nebo Hong Kongu. Ale nevynecháme ani Čínu, Vietnam či Thajsko. To už ale loď zaťuká na brány Orientu. Po exkurzích v Indii nás tedy očekává Arabský poloostrov, země faraónů Egypt a Svatá země Izrael. A to se konečně dostáváme do vod Středozemního moře. Samozřejmě, už jsme téměř doma! Ještě neopomenout pár zastávek v Turecku či na Jadranu a konečně připlouváme do cíle! Benátky! Loď opustíte s obrovským množstvím vzpomínek a zážitků. Komu se poštěstí podniknout cestu kolem světa za 107 dní? Pravda, Jules Verne svým hrdinům na to dal pouhých osmdesát dní, ale Vy toho uvidíte a prožijete podstatně více...

Další možností pro cestu kolem světa může být opravdu okružní plavba, kdy má loď stejné místo vyplutí i připlutí. Jako třeba ze Sydney přes Asii a Suezský průplav do Evropy, odtud podél západního pobřeží Evropy až do Norska a pak severní cestou přes Island do Severní Ameriky až do New Yorku. Další trasa je pak již stejná jako výše zmíněná. Možností je nespočet, ale všechny jsou lákavé.

Rádi bychom Vám ale ještě přiblížili transatlantické přeplavby. Jedná se o produkt plaveb s velkou historickou tradicí, která má nádech romantiky a starých časů. Jistě se každému vybaví ihned lodní společnosti jako Cunard a jeho lodi Queen Elizabeth, Queen Mary I a II nebo Queen Victoria. Nikomu jistě nemusíme líčit smutnou historii Titaniku společnosti White Star. Ale možná ne každý bude znát příběh boje o Modrou stuhu.

Paroplavba přes Atlantik z Evropy do Ameriky či zpět se datuje až do 19. století. Tehdy bohatý a moře milující Angličan M. Hales přišel s myšlenkou, že loď, která překoná rychlostní rekord na této trase, obdrží putovní trofej. A nechal také zhotovit nádherné klenotnické dílo. Putovní cenu o Modrou stuhu představovala koule nesená bájnými mořeplavci ozdobená miniaturními modely lodí, které obdrží Modrou stuhu. Prvním držitelem ceny se stal parník Britannia, který v roce 1860 pokořil severní Atlantik s průměrnou rychlostí 10,7 uzlů. V roce 1912 se do soutěže zapojil i právě nešťastný Titanic. Dokonce se traduje, že tento boj o Modrou stuhu stál za jeho zkázou, protože v honbě za trofejí nebral vážně varování na plovoucí ledovce, která se mu dostávala od okolních lodí. Ale ani tato katastrofa nezastavila honbu za Modrou stuhou. A tak se do lítého klání postupně zapojili Francouzi, Italové i Němci. Angličané ztrátu trofeje nesli těžko. To je dovedlo až ke stavbě Queen Mary a ta v roce 1936 vybojovala Modrou stuhu zpět s rychlostí 30,63 uzlů. S různými přestávkami soutěž vlastně existuje až dodnes. Jedním z posledních držitelů ve směru západním je loď United States z rejdařství USL, která roku 1952 překonala rychlost 34,51 uzlů. Ve směru opačném, ze západu na východ poslední rekord vytvořila loď Cat –Link V (dnes Master Cat) v roce 1998 z rejdařství Master Ferries s rychlostí 41,3 uzlů.

Tolik tedy pro ilustraci jak prestižní záležitostí jsou transatlantické přeplavby. Vás ale samozřejmě bude především zajímat, že dnes se tyto přeplavby konají nejčastěji mezi Floridou či New Yorkem na západní straně a britským Southamptonem nebo Římem (Civitavecchia) na straně východní. Z dalších evropských přístavů přicházejí v úvahu například ještě Janov, Barcelona nebo Amsterdam, ale i jiné. Nicméně k naprosté klasice patří samozřejmě plavby do New Yorku z Velké Británie. Ty mají totiž to kouzlo, které nám evokuje představy počátku dvacátého století. Před očima nám vyvstanou dámy v dlouhých róbách, pánové ve fraku, v salónu hraje valčík a rozzářené secesní lustry vrhají svůj odlesk do severské noci...

Nebyly nalezeny žádné plavby, zkuste zobecnit vyhledávací podmínky.

Hledání plaveb

Naše akce

 

Navštivte náš 

firemní Facebook!

ERV Pojišťovna

 

ACK

 

NAVRCHOLU.czTOPlist