Jste zde: Johoho > Destinace > Afrika a Indie (Afrika, Indie, Indický oceán)

Afrika a Indie (Afrika, Indie, Indický oceán)

Indie, Afrika a celá oblast Indického oceánu jsou ideálními destinacemi, kde lze skvěle prožít překrásnou a neopakovatelnou jarní, letní, podzimní i zimní dvolenou. Jedná se o místa velmi exotická a oblast značně rozsáhlou. A skutečně je z čeho vybírat. Ať již jde třeba o světoznámé malebné ostrovy, korálové útesy, safari v savaně, návštěvu hinduistických chrámů nebo fascinující přírody podhůří Himaláje...

Orchha 

Indie je druhá nejlidnatější a sedmá největší co se týká rozlohy země na světě. Jako člen Commonwealthu má silné vazby na Velkou Británii, která ovlivnila novodobou historii Indie až dodnes. Koloniální viktoriánský styl je patrný na mnoha místech. V kombinaci s prvky kultury hinduistické, buddhistické a islámské se jedná o čarokrásný, přitažlivý mix dojmů a pocitů, které v nás Indie vzbuzuje.

Plavby na indický subkontinent bývají velmi často součástí plaveb z nebo do Dubaje. Je to výhodné pro jejich lepší dostupnost přístavu nalodění a vylodění. Proto i přístavy zastávek v Indii jsou často na trase z Arabského poloostrova. Jedním z prvních je například Porbandar. Malebné historické přístavní město na západním pobřeží. Jeho počátky sahají až do 16. století před naším letopočtem. Porbandar je ale lépe známý jako místo narození Mahátmy Gándhího, otce národa. Ale  můžete zde i navštívit první hinduistické svatyně zasvěcené Kršnovi. Pak následuje Mumbai. U nás lépe známá Bombaj je okouzlující město typické svými kontrasty. Tušili jste, že zde najdete i významné židovské památky? Ale nejvíce času jistě budete věnovat hinduistickým chrámům. Například ten zasvěcený bohyni Lakšmí jistě stojí za návštěvu, přestože davy k němu proudící jsou opravdu veliké. Po pěší prohlídce města si můžete třeba vzít auto s anglicky mluvícím průvodcem, které Vám nabídne k pronájmu přímo lodní společnost. A pak můžete svým tempem vyrazit po Bombaji a okolí po všem co Vás láká nejvíce. Nebo můžete využít jednu z možných Cruisetours a podniknout čtyřdenní výlet letecky do Dillí a odtud po dni stráveném prohlídkou až k Taj Mahalu. Bylo by možná zbytečné popisovat zde tento architektonický zázrak. Není Indie bez Taj Mahalu.

Taj Mahal

 Ale podobných klenotů je zde mnohem více. Marmagao (Goa) je dalším nádherným místem, které se může pochlubit mimořádným souborem chrámů a klášterů, které jsou na seznamu UNESCO. Poutníci sem navíc přicházejí k hrobu svatého Františka Xaverského, misionáře, jehož ostatky se zde nacházejí. Jsou vystaveny v oslnivé stříbrné rakvi v kapli z mramoru a jaspisu. Všechny památky v Marmagao ohromují svou okázalou nádherou a impozantností. Trhy a noční nakupování v Marmagao (Goa) strhne návštěvníka do víru nadšení, úžasu a ochutnávání. Stovky a tisíce barevných stánků se vším myslitelným i nemyslitelným zbožím, vůně koření, živá hudba, spoustu jídla a směsice Indů ze všech společenských vrstev. Zde se o Indii dozvíte nejvíc . Odtud pokračujme do Mangalore. Je to jeden z největších indických přístavů. Stejně jako mnoho dalších dlouhou dobu i Mangalore bylo pod silným portugalským vlivem, což se projevuje i v architektuře. Ale Vás tady možná více bude zajímat exkurze na farmy, odkud se k nám dovážejí kešu oříšky. Již právě Portugalci, kteří zde měli nějakou dobu nadvládu, si této oblasti velmi vážili právě kvůli této komoditě. Indii musíte ochutnat všemi smysly.

sloni a Kilimandjaro

Afrika je světadíl, který pro mnohé z nás zůstává nepoznanou oblastí, možná kvůli pocitu, že toto je část světa vhodná jen pro ostřílené dobrodruhy. Třeba je pro Vás nezvyklý pocit, že Afriku je fajn poznávat i z paluby výletní lodě. Ale ukážeme Vám, že to lze docela dobře. Začneme úplně na opačném konci než byste čekali. Tedy v Jihoafrické republice, v Cape Town. Sem totiž míří spousta přeplaveb například z Austrálie, ze Singapuru nebo Hong Kongu či i z Evropy. Odtud se můžeme vypravit po pobřeží východním nebo západním vzhůru k rovníku. My to nejdříve vezmeme po atlantické, západní straně černého kontinentu.

Cape Town příznačně rozděluje cesty kolem Afriky jako kámen proudy vody v řece. Již pro staré námořníky v 15. století znamenala plavba do těchto končin něco jako plavbu ke konci světa. Když ale Bartolomeo Diaz jako první mořeplavec obeplul mys Dobré naděje a otevřel tak cestu do Indie, naskytly se nebývalé možnosti. A bylo zahájeno poznávání této části Zeměkoule. O sto let později sir Francis Drake byl tak unešen krásou této výspy, že mys Dobré naděje dokonce nazval „nejkrásnějším mysem na obvodu zemském“. Ať již tedy budete v Cape Town Vaši plavbu zahajovat či končit nebo tu budete mít jen zastávku, určitě věnujte čas na prozkoumání tohoto místa. Času zde budete mít určitě dost. Pak už ale obraťte svou pozornost k Africe v její koncentrované podobě. Přístavy atlantického pobřeží jsou pro to jako stvořené. Ovšem kromě Luderitzu. Tento přístav v Namibii je dnes prakticky městem duchů. Tato německá vesnice schoulená na pobřeží je reliktem německé koloniální vlády. A tak máte pocit, že jste se ocitli kousek na západ od českých hranic. Včetně hrázděných domků s bíle omítnutými fasádami.

 Ale teď už vážně Afrika! Benin. Jeho návštěva je příležitostí jak poznat zemi, která snad nejvíce ze všech obohatila kulturní dědictví západní Afriky. Zde vznikla tradice voodoo. Nejen to. Zde se také psal jeden z nejsmutnějších úseků dějin Afriky – vzpomínky na unášení do otroctví jsou zde ještě dodnes patrné na každém kroku. A nejinak tomu je i v sousedním Togu. Tato maličká země je navíc domovem asi 40 různých etnických skupin s vlastními obyčeji a rituály. Více než polovina populace zde dodnes praktikuje voodoo. Hned vedle je Ghana. Další zastávka na naší trase. Jedna z nejhustěji obydlených zemí Afriky. Senegal je zemí velkého ticha. Obrovské otevřené pláně poseté baobaby se táhnou až k obzoru. Smutně proslulá pevnost Ile de Goree na malém ostrovu sloužila jako skladiště otroků na jejich smutné cestě z domoviny. Určitě navštivte Dakar. Hlavní město Senegalu s jeho Velkou mešitou. Dějiny Dakaru nejsou spojeny jen s prestižním automobilovým závodem, ale i s obchodem se zlatem, slonovinou a arabskou gumou.

domrodcův nadhled

Přesunuli jsme se již k severnímu pobřeží a tak se musíme zmínit o ostrovech, které jsou našim dovolenkářům velmi dobře známy. Jsou to jednak Kapverdské ostrovy, sice suché, ale záruka slunečného počasí i v zimě, ale hlavně Kanárské ostrovy. S tím, jak je pro našince běžné létání do této destinace, snad ani tolik člověku nepřijde, že je vlastně v Africe. Obzvláště když velmi dobře víme, že ostrovy patří Španělsku a je to znát. Zde se opravdu můžeme cítit pomalu jako ve staré Evropě. To už přece jen o poznání exotičtější atmosféru pro nás má marocká Casablanca. Někdo ji zná z filmů, někdo z vlastní cesty. Ale pro každého to je brána do Maroka a jeho orientálního srdce.

Pokud se z Cape Town vydáme na východ a pak k severu, poplujeme podél břehů Jihoafrické republiky do přístavu East London. Jeho sněhobílé třpytivé pláže lákají k příjemné relaxaci. Nebo můžete podniknout v duchu aktivnější dovolené safari do domoviny lvů, slonů či leopardů. Durban je skutečnou Rivierou jižní Afriky. Požehnané klima, teplé vody Mosambického průlivu, zlatavé pláže... A seznámení s kulturou Zulu. Navštivte jejich tradiční vesnice a prožijte s nimi den při jejich tancích a přehlídkách činností běžného života. A v mozambickém Maputu určitě podnikněte výlet do Krugerova Národního Parku.

Madagaskar je jedním z posledních pozemských rájů. Už to, že tu nežiji žádní jedovatí živočichové ani větší predátoři, činí tento ostrov bezpečnou a příjemnou destinací. Co je ale mnohem příjemnější je to, že i obyvatelé si uchovali svou prostou čistotu, upřímnost a srdečnost. Malgašové jsou velmi přátelští a laskaví, ale nejsou zatíženi deformacemi, které jsou časté v jiných turisticky frekventovaných destinacích. Nikdo turistům nevnucuje nechtěné služby, nepokřikují na Vás a neloudí bakšiš za cokoliv. Tito neuvěřitelně chudí lidé jsou šťastni z toho, čím je obdařila tato fantastická země. A tak Vás s nadšením vezmou na výpravu za lemury a hroznýši, poplujete s nimi na pirogách za želvami a udělají Vám fantastický piknik z ryb, masa zebu a skvělého ovoce na banánových listech... Užijte si to kdekoliv na Madagaskaru, kterému se také říká rudá země díky jeho všudypřítomné hliněné rumělce.

Mauritius

A teď už na Vás čeká jen to nejkrásnější co Indický oceán nabízí. Určitě jste už snili o dovolené na Seychelách, Mauriciu či Réunionu. A proč ne na všech najednou? Vždyť lodí je to co by kamenem dohodil a stojí za to porovnat kde je to lepší... Pláže, skvělé restaurace, nádherná příroda a pohodové výlety v tom sladkém nicnedělání... Nikam dál už raději nepoplujeme, co říkáte...

Nebyly nalezeny žádné plavby, zkuste zobecnit vyhledávací podmínky.

Hledání plaveb

Naše akce

 

Navštivte náš 

firemní Facebook!

ERV Pojišťovna

 

ACK

 

NAVRCHOLU.czTOPlist